Vain harvalla on varaa käydä oikeutta
Käräjille edennyt riita voi maksaa häviäjälle useita kymmeniä tuhansia euroja. Asiantuntijan mukaan tilanne on perustuslain vastainen.
Harvalla ihmisellä on varaa hävitä oikeuteen asti edennyt riita. Tämä johtuu siitä, että riidan hävinnyt osapuoli maksaa yleensä omien oikeudenkäyntikulujensa lisäksi myös vastapuolen kulut.
Oikeudenkäyntikuluista valtaosa on asianajajien laskuja, joiden suuruutta on vaikea ennakoida. Asianajajat laskuttavat työstään pääasiassa tuntiperusteisesti.
Yliopistonlehtori Klaus Viitanen Helsingin yliopiston oikeustieteellisestä tiedekunnasta sanoo, että tilanne on ristiriidassa perustuslain kanssa.
”Oikeusvaltion keskeisenä elementtinä pidetään oikeutta turvautua puolueettoman tuomioistuimen apuun. Jos tästä tulee pelkkää sanahelinää, tilanne on vakava”, Viitanen sanoo.
Jatka lukemista
Selvitimme olennaisen puolestasi, jotta voit tehdä parempia valintoja. Lukijoiden tuella tuotettua puolueetonta ja asiantuntevaa tietoa.
Osta pääsy tähän sisältöön tai tilaa Kuluttaja.
asianajaja
Hinta
hinta-arvio
Hintakilpailu
Hintavertailu
Käräjäoikeus
käräjät
köyhä
kulut
kuluttajan oikeus
laki
lasku
oikeudenkäynti
oikeudenkäyntikulut
oikeus
oikeusapu
oikeusturvavakuutus
oikeusvaltio
palkkioriita
perustuslaki
Riita
tuntihinta
tuomioistuin
vähävarainen
varaton