Härskit kotimyyjät: Rahat pois vanhuksilta
Vanhuksille suunnattu kotimyynti käy yhä häikäilemättömämmäksi. Yksinäisille vanhuksille kaupitellaan jopa 50 000 euron remontteja, joita he eivät tarvitse.
Vanhuksille myydään yhä enemmän ja yhä kalliimpia tuotteita kotiovelle epärehellisin keinoin. Yksin asuvista vanhuksista on tullut otollinen kohde putkiremontteja, lämmitysjärjestelmiä tai vaikka uusia ikkunoita kauppaaville myyjille, jotka kiertävät ovelta ovelle.
Usein kotimyyntitilanteessa on paikalla vain mahdollisesti arka vanhus sekä myyjä. Tunnelma saattaa olla painostava, jopa uhkaava.
Tapaukset ovat viime vuosina lisääntyneet ja kauppasummat kasvaneet. Tilastoja ilmiöstä ei ole, mutta esimerkiksi Kuluttajaliittoon tulleiden ilmoitusten määrä on kasvanut selvästi.
Viime syksynä vanhuksille kaupattiin aggressiivisesti ylihintaisia ikkuna ja kattoremontteja. Kuluttajaliitto varoitti epärehellisistä kauppiaista joulukuussa.
”Tapausten yhteinen piirre on, ettei hinta ole tuhat euroa, vaan 50 000 euroa”, kuvaa Kuluttajaliiton johtava lakimies Tuula Sario.
Useita ilmoituksia viikottain
Ennen epärehellisen kaupparatsun käynnistä jäi harmistus ja lompakkoon muutaman sadan euron lovi. Nyt törkeän myyjän käynti saattaa aiheuttaa jopa kymmenien tuhansien eurojen sitoumuksen.
Pahimmassa tapauksessa sopimus voi viedä vanhuksen kaikki säästöt tai johtaa loppuelämän kestävään velkaan.
Kuluttajaliittoon ilmoitetaan viikoittain useita tapauksia, joissa vanhuksille on myyty väkisin tavaroita tai palveluksia, joita he eivät tarvitse. Usein myyjät käyttävät hyväkseen vanhuksen heikkoa kuntoa tai ymmärrystä, eivätkä suostu poistumaan ennen kuin sopimuspaperi on allekirjoitettu.
Sarion mukaan häiriömyyjät ovat useimmiten ”provisiopalkkaisia nuoria miehiä, jotka tulevat kahvipaketin kanssa”.
Myyjät ovat niin sinnikkäitä, että usein voidaan puhua jopa pakkomyynnistä. Vanhuksen kanssa puhutaan niin pitkään, että tämä ei kehtaa kieltäytyä kaupanteosta.
”Toiminta perustuu yksinäisyyden hyväksikäyttöön. Vanhukset ovat usein hyvin kohteliaita, jos joku on istunut tunnin kahvilla.”
Rehellisiäkin firmoja toki on, mutta Sarion mukaan mätämunat pilaavat kaikkien maineen.
”Ongelmia on sekä hyvien että huonojen firmojen kanssa. Provisiopalkalla kauppaa tehdään hinnalla millä hyvänsä.”
Puhtaita huijauksiakin on
Epärehellisen kotimyynnin ja suoranaisen huijauksen raja on häilyvä, mutta suoranaisia rikoksiakin tapahtuu.
Rikoskomisario Ari Luoto Sisä-Suomen poliisilaitokselta kertoo, että Pirkanmaalla valtaosa vanhusten varoja kärkkyvistä on puhtaita huijareita, jotka eivät edes yritä myydä mitään.
Tällöin huijari saattaa esimerkiksi soittaa yksin asuvalle vanhukselle ja esiintyä kaukaisena sukulaisena, joka tarvitsee kipeästi rahaa. Rikolliset onnistuvat usein kaivamaan oikeiden sukulaisten nimiä, jotta esitys kuulostaa uskottavalta.
Rikolliset selvittävät vanhusten asuinpaikkoja esimerkiksi seuraamalla heitä pankkiautomaatilta kotiin. Luoto arvelee, että yhteystietoja kaivetaan myös puhelinluetteloista. Vanhuksia ovat suurella todennäköisyydellä ne, joilla on edelleen lankapuhelinliittymä.
Poliisin on vaikeaa puuttua epärehelliseen kotimyyntiin tai huijauksiin. Vaikka viranomaiset ja järjestöt yrittävät valistaa vanhuksia esimerkiksi olemaan avaamatta ovea tuntemattomille tai vastaamatta puheluihin, huijauksia sattuu silti kaiken aikaa.
Aikuista ihmistä, joka ei esimerkiksi ole edunvalvonnassa, on mahdotonta vahtia ympäri vuorokauden.
Tuotteet kalliimpia kuin kaupassa
Kotimyynti vie enemmän aikaa kuin moni muu myyntitapa. Siksi ovelta ovelle myytävät tuotteet ovat usein huomattavasti kalliimpia kuin kivijalkaliikkeestä tai internetistä ostettaessa.
”Puhelinmyynnissä ja kotimyynnissä ei myydä mitään sellaista, mitä ei saisi paremmin ehdoin ja hinnoin kaupasta”, Kuluttajaliiton Sario toteaa.
Myynnin ja markkinoinnin ammattilaiset -edunvalvontajärjestön toiminnanjohtaja Juha Häkkinen puolestaan toteaa, että jos kotimyynti olisi helppo tapa tehdä bisnestä, sitä harjoittaisivat nykyistä laajemmin myös isot ja tunnetut yritykset.
Kiusaus epärehellisyyteen ja eettisesti arveluttavaan myymiseen kasvaa, jos myyjä toimii pelkällä provisiopalkalla, eikä myytävä tuotekaan välttämättä ole standardien mukainen.
”Jos myyjä saa jalan oven väliin, periaatteista ruvetaan lipsumaan kaupan toivossa”, Häkkinen sanoo.
Hän toteaa myös, että kotimyynnissä ostopäätökseen vaikuttavat helposti muut asiat kuin tavaran todellinen tarve. Myös hintavertailua on mahdotonta tehdä, kun myyjä jo työntää sopimuspaperia nenän eteen.
Palvelun peruminen vaikeaa
Vaikka kotimyynnissä on yleensä 14 vuorokauden palautus- ja peruutusoikeus, se ei koske palveluita, jotka teetetään yksilöllisten mittojen mukaan. Sellaisia ovat esimerkiksi remontit.
”Jos mitat on otettu ja ikkunalasit leikattu, palautusoikeutta ei ole. Silloin joko maksetaan tai itketään ja maksetaan”, Kuluttajaliiton Sario sanoo.
Kaupan peruminen voi näissäkin tapauksissa olla mahdollista käräjäoikeudessa, jos voidaan osoittaa, ettei ostaja ole ymmärtänyt, mitä tuli ostaneeksi.
Oikeusprosessi on kuitenkin kallis, raskas ja hankala. Siksi moni huijatuksi tullut ei halua lähteä käräjöimään.
Pahimmassa tapauksessa kaupat on tehty käteisellä ulkomaalaisen ”remonttiporukan” kanssa ja huijarit ovat ehtineet häipyä maasta työtä tekemättä.
Virhettä ei tarvitse hävetä
Vanhustyön keskusliiton toiminnanjohtaja Satu Helin kertoo jokin aika sitten Kouvolassa paljastuneesta tapauksesta, jossa muistisairauksista kärsivälle iäkkäälle pariskunnalle oli myyty kylpyhuoneremontti 30 000 eurolla.
Todellinen hinta olisi ollut 10 000 ja 12 000 euron välillä. Valppaat omaiset ottivat yhteyttä Vanhustyön keskusliiton korjausneuvontaan, jonka avustuksella kauppa saatiin peruttua.
Kun väestö ikääntyy ja iäkkäiden ihmisten kotonaasumista halutaan lisätä, on maaperä otollinen myös epärehellisille myyjille. Helin ei suosittele vanhuksille kiertävältä kaupparatsulta ostamista.
Kun ihminen tarvitsee vaikkapa remonttiapua, hänen kannattaa olla itse aktiivinen. Apua voi kysyä Vanhustyön keskusliitosta tai kuntien korjausavustusten käsittelijöiltä, joiden yhteystiedot löytyvät Asumisen rahoitus ja kehittämiskeskuksen ARAn verkkosivuilta.
”Silloin tiedetään, että apua antavat henkilöt ovat luotettavia eivätkä vedä välistä.”
Jos vanhus pitkän taivuttelun jälkeen kuitenkin on mennyt allekirjoittamaan sopimuksen, saattaa harmistus ja häpeä iskeä kunnolla vasta myöhemmin. Omaisillekin kertominen voi olla vaikeaa, koska vanhus saattaa pelätä, että hänet haukutaan möhläyksestä.
Siksi omaisten on tärkeää pitää ilmapiiri sellaisena, että mummo tai vaari voi kertoa virheestään ilman pelkoa moitteista.
”Mitä enemmän yhteiskunnassa on iäkkäitä ihmisiä, sitä tärkeämpää on, että näitä asioita pidetään esillä”, Helin sanoo.
Näin vältät epärehellisen kotimyynnin
1 Älä avaa ovea tuntemattomille. Kaikkein varmin – ja oikeastaan ainut – tapa välttyä epärehellisiltä kauppiailta on olla avaamatta ovea tuntemattomille.
2 Älä allekirjoita mitään. Kotimyynnissä hinnan ja muiden ehtojen vertailu muiden yritysten hintoihin on hankalaa. Siksi myyjän tarjoamaa sopimuspaperia ei koskaan kannata allekirjoittaa kysymättä ensin muiden mielipidettä. Esimerkiksi Vanhustyön keskusliitosta saa apua asunnon korjaustarpeiden kartoittamiseen ja luotettavan urakoitsijan etsimiseen.
3 Kerro sopimuksesta muille mahdollisimman nopeasti. Jos sopimuksen tulee kuitenkin allekirjoittaneeksi ja se alkaa kaduttaa, kannattaa olla mahdollisimman nopeasti yhteydessä omaisiin tai kuluttajaviranomaisiin.
Esimerkiksi remontti tai muu räätälöity palvelu voi olla mahdollista peruuttaa, jos pystytään todistamaan, että asiakas ei ole ymmärtänyt, mitä on ostanut, tai jos myyjä ei ole kertonut riittävän selvästi kokonaiskustannuksista.
Neuvoja remonttitarpeissa: ARA, puh. 029 525 0800 Vanhustyön keskusliitto, puh. 09 350 8600
Neuvoja sopimusasioissa: Kuluttajaneuvonta
Myyjän on kerrottava peruutusoikeudesta
Ovelta ovelle kiertävä myyjä ei saa toimia miten haluaa. Kotimyyntiä säätelevät tiukat ohjeet.
Myyjän on ennen kaupan tekoa annettava kuluttajalle tarkat tiedot myytävän tuotteen ominaisuuksista, hinnasta sekä toimitus- ja palautuskuluista.
Lisäksi myyjän on annettava edustamansa yrityksen yhteystiedot sekä tietoa peruutusehdoista. Jos myyjä ei anna tietoja, se saattaa olla peruste kaupan perumiselle jälkikäteen.
Normaalisti kotimyynnistä ostetuilla tuotteilla on 14 vuorokauden palautusoikeus. Uudistuneen lainsäädännön mukaan kuluttajan on kuitenkin itse maksettava peruutetun tilauksen palautuskulut.
Palautusoikeus ei koske tavaroita, jotka teetetään yksilöllisten mittojen mukaan. Esimerkiksi mittatilauksena valmistettavien keittiökalusteiden tai ikkunoiden tilaamista asennuksineen ei voi peruuttaa.
Kuluttaja-asiamies antoi huhtikuussa yrityksille uudet ohjeet kotimyynnistä. Ohjeissa suositetaan luopumaan kaupanteosta kokonaan, jos on ilmeistä, että ”kuluttajan oikeustoimikelpoisuus voi olla heikentynyt iän tai sairauden takia”.
ARA
edunvalvonta
Huijaus
Kotimyyjä
kotimyynti
kotiovi
Kuluttajaliitto
lankapuhelin
myyjä
oikeus
provisio
Raha
Remontti
sopimus
vanhus