Parempia pölynimureita kauppoihin
Kesällä uutisotsikot kertoivat, kuinka EU taas kiusaa kuluttajaa. Tällä kertaa kyse oli pölynimureista: uutisten mukaan EU kieltää syyskuun alussa tehokkaat imurit.
Tosiasiassa myyntiin tulevien imureiden pölynimukyvyn pitää olla jopa hieman aiempaa parempi.
Väärinkäsitys syntyi siitä, että EU edellyttää uusilta imureilta pienempää nimellistä ottotehoa eli sähkönkulutusta. Nimellisen ottotehon pitää olla jatkossa alle 900 wattia.
Ottoteho ei kuitenkaan kerro imurin pölynimukyvystä. Tämä on tullut esiin myös Kuluttajan pölynimuritesteissä, viimeksi vuosi sitten. Imuri, jossa oli testin suurin ottoteho, sai suorituskyvystä testin heikoimmat pisteet.
Sähkönsäästön ja paremman imukyvyn lisäksi imureiden pitää syyskuusta lähtien olla riittävän kestäviä ja hiljaisia. Myös poistoilman pitää olla puhdasta.
Kaupassa saattaa olla tällä hetkellä myynnissä sekä uusien että vanhojen vaatimusten mukaisia pölynimureita. Myyjältä voi kysyä, kummasta on kyse.
EU-vaatimukset
imuri
ottoteho
PÖLYNIMURI