Apple ei usein noudata kuluttajariitajuttujen päätöksiä – yhtiö lisätään Kuluttajan Mustalle listalle
Puhelimen päivitys teki espoolaismiehen iPhonen lähes käyttökelvottomaksi. Apple ei suostunut maksamaan hyvitystä riitajutussa.
Apple on jättänyt noudattamatta suurimman osan sitä koskevista kuluttajariitalautakunnan (KRIL) suosituksista Suomessa. Kuluttaja pyysi lautakunnasta nähtäväksi riita-asiat, joissa Apple on ollut osapuolena ja joissa KRIL on suosittanut hyvitystä.
Ratkaisuja löytyi kaikkiaan 12 kappaletta, ja ne on annettu vuosina 2006–2019. Kuluttajariitalautakunnan mukaan näistä vain kolmessa on noudatettu annettua suositusta, eli käytännössä maksettu hyvitystä kuluttajalle. Lopuissa yhdeksässä tapauksessa hyvitystä ei ole maksettu.
Apple
Kuluttajariitalautakunta
puhelimen huolto
puhelimen päivitys