Puhdasta oreganoa
Ruotsissa ja Tanskassa oreganopurkista on löytynyt myrkkyjä ja muiden kasvien lehtiä. Suomessa maustehyllyistä löytyy kuitenkin aitoja yrttejä, eikä seassa ole kemikaaleja tai elintarvikeväärennöksiä.
Jo pelkästä oreganon tuoksusta herahtaa kielelle pitsan maku. Selitys löytyy historiasta: kertoman mukaan oregano on peräisin pitsan kotimaasta eli Italiasta, missä sitä on käytetty mausteena antiikin ajoista alkaen.
Nykyään oreganoa viljellään kuivatuksi mausteeksi lähinnä EU:n ulkopuolella, esimerkiksi Turkissa, Chilessä ja Perussa. Mitä kauemmaksi tuotanto siirtyy, sitä haastavampaa valvonta on maahantuojille. Ruotsissa ja Tanskassa oreganopurkeista on löytynyt myrkkyjä ja fuskua.
Ruotsalainen kuluttajalehti Råd & Rön löysi testissä parista oreganosta torjunta-ainejäämiä, jotka ylittivät EU:n asettamat turvarajat. Vastaava tanskalaisjulkaisu Tænk puolestaan paljasti, että yli puolet sen tutkimista tuotteista sisälsi oliivipuun ja kistus-pensaan lehtiä, eli halpaa täytetavaraa, jolla ei ole mitään tekemistä oreganon kanssa. Muiden kasvien lehtiä löytyi myös ruotsalaistestissä.
Kuluttaja otti selvää, mitä kaupan maustehyllystä löytyy Suomessa.
elintarvike
elintarvikeväärennös
kemikaali
Luomu
luomutuotanto
mauste
mausteet
myrkky
oregano
torjunta-aine
torjunta-ainejäämä
Viljely
yrtit
yrtti